Kadeřavost broskvoně

Jak postupovat při napadení broskví kadeřavostí.

Kadeřavost broskvoní je nejzávažnější houbovou chorobou těchto cenných stromů. Jak jí zabránit, či ji alespoň zmírnit vám poradíme v tomto článku.

Původcem kadeřavosti je mikroskopická  houba Taphrina deformans. která od června do příštího předjaří žije ve formě spr(blastospor) na povrchu větví a větviček. Na začátku rašení broskvoní se tyto blastospory dostávají na rašící listy, které infikují.  Je-li počasí mezi rašením a kvetením teplé a suché jsou výskyty slabé, jeli chladno a dešivo, jsou výskyty kadeřavosti velmi silné. Po infekci se mezi buňkami listů rozrůstají  vlákna houby, které jsou příčinou typických  listových deformací,

Pokud takto napadené stromy vykvetou, většina květů opadá a ze zbylých  se vyvinou deformované plody. Broskvoň také během června postupně shodí napadené listy, což omezí i výživu plodů. Nové listy jsou sice většinou nepoškozené, ale opad prvních listů má na plody vliv – broskve jsou drobné, mají sklony k praskání a hnilobě.

Kdy proti kadeřavosti zasáhnout

Základem ochrany stromů je ošetření měďnatými přípravky. Důležitý je termín ošetření. Je to v době kdy dochází k nalévání (mírné zvětšování, ne rozevírání) pupenů na vrcholu větví. Pomůckou je určení termínu sledováním období kdy plně kvetou jehnědy lísky obecné. Postřik je třeba provést v době kdy lísky práší. Ošetření podle potřeby opakujeme v intervalu 7–10 dní  Přes léto je již ošetření zbytečné. Další postřik je třeba provést na podzim, když broskev shodí listy. 

Prostředky k postřiku broskvoní

Při rašení stříkáme přípravkem Champion 50 WG, Kadeřavost Stop nebo Zdravá broskev plus. Na podzim přípravkem Kuprikol.

Ošetření měďnatými přípravky současně omezuje výskyt korových nekroz a choroby s názvem odumírání pupenů, skvrnitost plodů a suchá skvrnitost listů.

Silně napadené stromy s předčasným opadem listů přihnojíme dusíkem se závlahou na podporu opětovného olistění.

i