Jak na pěstování angreštu
Angrešt - jak pěstovat a jaký si vybrat
Angrešt je velmi oblíbené pěstované drobné ovoce, dříve nechyběly na žádné venkovské zahradě. Bylo to tím, že dříve se topilo hnědým uhlím a nebyly odsířené tepelné elektrárny, každý déšť pak byl sirnatý postřik. Proto i starší odrůdy citlivé na padlí americké navyžadovaly chemickou ochranu. Po plynofikaci se pak projevila u většiny odrůd citlivost na Americké padlí a následně se sazenice angreštů likvidovaly.
V dnešní době je již na trhu dostupných dostatek odrůd odolných nebo rezistentích k této chorobě a je tedy možné pěstování bez chemických postřiků. O pěstování je znovu velký zájem a to především o odolné a beztrné odrůdy.
Angrešty lze zakoupit buď ve tvaru keře nebo stromku.
Stromkové sazenice
hlavní předností je jednodušší údržba a sklizeň plodů. Další předností je menší náchylnost na houbové choroby vlivem vyšky a tedy lepšímu proudění větru a osychání listů. Nevýhodou je ovšem potřeba opory nejčastěji v podobě tyčky či drátěnky s důkladným upevněním kmínku i korunky aby nedocházelo k vylamování vlivem váhy plodů. Stromkový typ je u drobných pěstitelů i na úkor mnohem nižší životnosti (nejčastěji do 10 let) oblíbenější právě pro svou větší vzhlednost a jednoduchost pěstování a na trhu se objevuje větší výběr odrůd. Je možné i pěstování v nádobách např. na balkonech nebo terasách.
Keřové sazenice
Hlavními předností je delší životnost sazenice a nepotřebnost opory nejběžneji tyčky. Další předností hlavně v ovocné produkci je vyšší sklizeň plodů z jedné sazenice. Nevýhodou je vyšší náročnost na správnost řezu pro dostatečnou kvalitu a velikost plodů a větší náchylnost k houbovým chorobám.
Výběr stanoviště a řez
pro výsadbu volíme otevřené nejlépe slunné nebo maximálně polostinné stanoviště,
Půdy pro pěstování angreštu vyžaduje propustné bohatě na živiny nebo živiny pravidelně v brzkém jarním období v podobě plného hnojiva doplňujeme a pravidelnou zálivku, kterou vyžaduje pro tvorbu kvalitních plodů a vitálnější růst. Velmi podceňovaná je potřeba pravidelného řezu, která zaručuje jednodušší, bezpečnější sklizeň plodů, menší náchylnost na napadení houbovými chorobami a vyšší kvalitu ale především má vliv na velikost i vybarvení plodů.
Řez stromkových a keřových typů
Řez provádíme jak u stromkových tak i keřových typů v období koncem zimy nejlépe v druhé polovině února. Základem řezu je ponechání pouze 4/6 výhonů nebo kosterních větví.
1. Vybereme 5 kosterních větví, které by měly vytvářet pravidelnou korunku nebo růst ze všech stran keře a zbylé výhony a větve odstraníme
2. ponechané výhony zpětně zakrátíme k nejbližšímu rozvětvení tvořenému delšími mladými přírustky
3. poškozené a tenké výhonky v blízkosti půdy nebo střední části korunky také zcela odstraníme
4. delší letorosty zakracujeme dle velikosti o 1/2 až 2/3 jejich délky, vždy na venkovní pupen
Výběr typu a odrůdy
Pro správný výběr je důležité se rozhodnout pro jaké využití a v jakokou dobu sklizně chceme plody využívat. Základní rozlišení je na světlé typy v barevné škále od zelené po výrazně žlutou a na tmavé typy v barevné škále od pestré (žlutočervené), výrazně červené až po temně fialovou. Dalším kritériem pro správný výběr je dle doby sklizně plodů a jejich následného využití. Některé odrůdy byly šlechtěny převážně k přímému konzumu jiné především pro své vlastnosti plodů pro konzervárenství a zpracování.
Rozdělení odrůd dle doby dozrávání
- rané - první polovina července ( Beneš 4, Dukát, Invicta, Kameniar, Niesluchowski, Green Finch )
- polorané - druhá polovina července ( Dagmar, Krasoslavjanskyj, Achilles, Prima, Karmen, Zlatý Fík, Mucurines, Rolonda, Spinefree)
- pozdní - první polovina srpna - (Karát)