Mišpule německá

Pěstování mišpulí a doporučené postupy k výsadbě, řezu a použití

Mišpule pochází z oblastí východní Evropy až Blízkého Východu. Dříve byla důležitou součástí zimního jídelníčku obyvatel těchto oblastí. Ze zahrad byla časem vytlačena a nahrazena jinými ovocnými dřevinami. Dnes se objevuje v okrasných výsadbách, což má také své opodstatnění. Vzhledem k chutnosti plodů a nenáročnosti dřeviny můžeme tuto plodinu doporučit k dosázení do užitkových zahrad. 

  • Výsadba a nároky

Pro mišpuli vyberte slunné stanoviště chráněné před větrem. Lze ji vysazovat na podzim i na jaře, každopádně po výsadbě je důležitá pravidelná zálivka. Co se týče půdy bude se mišpuli nejlépe dařit v hlinitých a hlinitopísčitých půdách. 

  • Tvarování a řez

Není nutné mišpuli vůbec prořezávat. Po výsadbě lze udělat tvarovací řez, jinak keř nechte volně růst. Řez nesnáší příliš dobře a není ani nutný. Tento druh má poměrně kompaktní růst a dosahuje výšky okolo 5 m, šířky 2 - 4 m. 

  • Pěstování

Mišpule je velmi nenáročná a péče o ni vám zabere minimum času a úsilí. Pokud vyberete slunné stanoviště či polostín bude se jí dařit dobře při počáteční pravidelné zálivce v kypré půdě. Později se mišpule zvládne vyrovnat i s delším přísuškem. Hnojení není nutné, na jaro můžete použít organické hnojivo, např. granulovaný koňský hnůj, pro podpoření startu vegetačního období. Na škůdce netrpí, postřik není potřeba. Je plně mrazuvzdorná. 

  • Využití

Plody jsou kulaté malvice, sklízí se po přemrznutí, potom mají sladkou hruškovou chuť. Dužnina je velmi jemná a šťavatá. Konzumují se čerstvé, jejich zpracování pak spočívá ve výrobě marmelád, sirupů, kompotů. Plody čerstvé i zpracované pomáhají léčit zánětlivá onemocnění dýchacích cest, působí pozitivně na oběhový systém a vysoký tlak, uklidňuje trávicí systém. Obsahují vlákninu, vitaminy B a C a důležité minerály.

i