Pěstování komule (motýlího keře)
Informace o pěstování Buddleje Davidii neboli komule
Komule Davidova neboli motýlí keř pochází z Čínsko Tibetského pohraničí a první keř byl v ČR vysazen v roce 1911 v parku v Průhonicích. Vzhledem k vysokým polohám, ze kterých tento oblíbený okrasný druh pochází se i v našich podmínkách hodí do vyšších nadmořských výšek a stejně tak do nízkých teplých poloh. Okrasný keř, přezdívaný také letní šeřík, je nádherně a dlouho kvetoucí dřevina dorůstající výšky od 0,5m až 3m v závislosti na kultivaru. Do vaší zahrady přiláká užitečné opylovače. Vynikne v živém plotu ale i jako solitér díky své barevností a poměrně kompaktnímu habitu. Většina druhů vás okouzlí sladkou vůní.
- Výsadba
Komule jsou nenáročné na půdu. Velmi jim vyhovuje propustná a dobře odvodněná půda, jílovitou absolutně nesnese. Jinak se jí ale bude dařit v hlinité, hlinitopísčité i písčité půdě. Plné slunce a středně živná půda a teplejší oblast zajistí bohaté kvetení. Snese dokonce i delší období sucha. Dobře si jí povede i ve vyšších polohách, kde bude jen méně nakvétat. Mrazuvzdornost je vysoká, až do -25°C.
- Péče
Komule v jakémkoliv věku vyžadují hluboký jarní střih (až ⅓ výšky), aby mohly vyhnat četné výhony a vyrůst do hustého bohatého keře. Není nutno mít obavu o příliš radikální řez. Budleje rostou rychle a pokud nepřemrznou (což jim také neublíží fatálně) vyženou během dubna a května spoustu výhonů, které od července do září ponesou květy v latách či koulích různé velikosti barvy v závislosti na kultivaru. Důležité je, provést řez až po odeznění posledních mrazíků. V pozdních jarních mrazíků už prořezanou rostlinu přikryjte netkanou textilií nebo chvojím.