Kaštanovník jedlý

Jak vypěstovat kaštanovník jedlý pro krásu i pro plody

Kdo to ještě neví tak ano, je pravdou, že jedlý kaštan si můžete vypěstovat i v našich klimatických podmínkách. Existuje mnoho odrůd s různými vlastnostmi, většinou se tyto liší ve sprašnosti, velikosti plodů, odolnosti vůči nižším teplotám. Při výsadbě kaštanovníku musíte počítat s tím, že dospělý strom zabere velký prostor, dorůstá výšky i 25 m. Pro to, aby jste získali plody kaštanovníku budete potřebovat vysadit dva druhy. Ty by měly být v rozestupu alespoň 15 m. Nelekejte se však jejich vzrůstu, v nabídce jsou i zakrslé odrůdy, které dorůstají výšky 6 m. Je také dobré se zaměřit na to za jak dlouho po výsadbě jdou stromy do plodnosti. To může být, v závislosti na odrůdě 3 - 20 let. 

  • Výsadba

Především je nutno zmínit, že se kaštanovníky díky svému vzrůstu hodí do větších zahrad, alejí nebo parků. Mají rády slunce či polostín. Pro správné zakořenění a uchycení sazenice je v prvních letech dobře zalévejte, a to hlavně  období sucha. 

  • Nároky

Jak již bylo řečeno, pro kaštanovník vybíráme slunné stanoviště či polostín. Nesnáší jílovitou těžkou a stále zamokřenou půdu. Tyto podmínky jsou pro něj naprosto nevhodné a neporoste v nich, případně po pár letech uhyne. Co mu naopak svědčí jsou jen lehce vápenité kypré půdy s hodnotou pH 5 - 5,5, s obsahem fosforu a draslíku. Co se týče nadmořské výšky, ideální stanoviště je do 550 m n. m. Ve vyšších polohách se mu bude dařit za předpokladu výsadby na kryté stanoviště. Když je strom vzrostlý a prokořenělý, snáší dobře přísušek. Často je najdete ve vinařských oblastech kde mají ideální stanovištní podmínky. 

  • Tvarování a řez

V začátku prvního jarního období po výsadbě je možné provést tzv. tvarovací řez pro zapěstování korunky a pokud chcete podpořit plodnost je dobré odstraňovat staré větve a korunu smysluplně tvarovat tak, aby do ní šel dostatek slunečního svitu. Tvarování koruny ale platí zejména pro prvních 3 - 5 let. Výchovné řezy pak provádíme až 3 roky po výsadbě, kdy výhony zakrátíme na 10 cm. V dalším roce, kdy už má strom více výhonů zakrátíme ty, které zamýšlíme jako kosterní větve a terminál o ⅓. V dalších letech už jen odstraňujeme suché větve a větve, které narušují tvar koruny. 

  • Choroby a škůdci

Pokud strom nevysadíte do jílovité půdy nebude se muset potýkat se škůdci a chorobami. V některých letech mohou být plody napadeny červivostí. Jako ochranu před jarními mrazíky použijte jutový bal na kmínek, aby při jarním střídání slunce a mrazu nepukl kmínek. Do něj by se tak snáze pustili škůdci a mohly by tak stromek zahubit. V případě, že k puknutí dojde zatřete ránu co nejdříve sadařským nátěrem.

  • Využití

Jakmile kaštanovník doroste do plodnosti najdete v číškách tři plody. Ty jsou nasládlé, jemné, celkově se chuť podobá oříškům. Dozrávají v září až říjnu a sklízí se po opadu ze stromu. Po sběru je usušíme a dále zpracováváme. Ať už pečené nebo rozemleté v pyré chutnají jedinečně. 

i