Jeřáb
O (ne)náročnosti pěstování jeřábu
Všichni znají jeřáb obecný, je to jedna z pionýrských rostlin prosazující se v prosvětlených listnatých lesích. Jeho plody jsou spíše trpké, v 19. století ale byla objevena odrůda jeřáb moravský sladkoplodý, která nese trsy sladkých plodů. Jeřabina, korálek či jeřábek jsou názvy pro strom dorůstající výšky 3 - 15 metrů v závislosti na varietě. Bylo objeveno a vyšlechtěno mnoho kultivarů, všechny však plodí výrazně červené plody s vysokým obsahem vitaminu C. Je to nenáročný druh, který je dekorativní svým vzrůstem, plodem i listem. Plody oceníte nejen vy, ale i ptačí obyvatelé vaší zahrady.
- Výsadba
Pro úspěšné ujmutí sazenice vykopejte jámu na šířku a hloubku rýče (samozřejmě závisí na velikosti sazenice), tu prolejte větším množství vody. Sazenici do jámy usaďte tak, aby byl roub cca 2 cm nad zemí a kořeny zahrňte hlínou. Doporučujeme (zvláště při jarní výsadbě) sazenici zamulčovat např. slámou či senem tak, aby se mulč nedotýkal kmínku. Mulč pomůže uchovat vláhu v teplých dnech.
- Nároky
Jeřáby mají nejraději sušší slunná stanoviště. Co jim nevyhovuje je trvale zamokřená nebo jílovitá půda. Snáší dobře přísušek, kyselejší půdu a znečištěné ovzduší. Dařit se mu bude i ve vyšších nadmořských výškách a nekrytých stanovištích.
- Tvarování a řez
První jaro po výsadbě zkrátíme korunku na pět oček. Tento základní řez stačí v počátku pěstování pro nastartování růstu a vytvarování korunky, zhruba 3 roky po sobě. Pak jen výchovný řez jednou za 4 roky. Jeřáb příliš nezahušťuje, do korunky půjde hodně světla i bez dalších zásahů.
Pěstování
Vysázené stromky není potřeba přihnojovat. Vzhledem k samosprašnosti bude stačit v zahradě jeden kus. Kvetou od začátku května do poloviny června bílými květy. Vysazují se buď jako solitéry a také se hodí do alejí. Listy na zimu opadají, než se tak stane probarvují se ze sytě zelené do zlatožluté barvy. Plody dozrávají od konce srpna do konce září.
Choroby a škůdci
Jeřáb je odolný vůči chorobám a škůdcům. Snad jen v příliš vápenité půdě může mít sklony ke strupovitosti. Je plně mrazuvzdorný.
- Využití
Červenooranžové bobule se používaly v lidovém léčitelství na snižování vysokého krevního tlaku, snižování hladiny cholesterolu a také při poruchách funkce štítné žlázy. Bobule mají projímavé a močopudné účinky. Vyrábí se z nich marmelády, sirupy, likéry, kompoty. Plody můžete i sušit a použít jako dekoraci. Dřevo se používalo k barvení a květy do čaje proti kašli.