Goji - Kustovnice čínská

Základní informace o kustovnici a jak ji pěstovat

Asijský životabudič a zázrak jménem Kustovnice čínská (Lycium chinense)

Snad už každý slyšel tohle slovní spojení, nebo také GOJI, Kustovnice čínská, Wolfberry, bobule manželství aj..

Přesněji v tomto slovním spojení se nejčastěji jedná o plody rostliny Kustovnice čínské v různé podobě (v tradiční východní medicíně se dále používá i sušený kořen). Setkáváme se nejčastěji s plody sušenými, zavařenými, naloženými v různém alkoholu, olejích, s výtažky této rostliny, dokonce se výtažky objevují i v kosmetických přípravcích. V Belgii se zavádí nové produkty v podobě piva obsahující tyto plody.

Tato rostlina by se dala  zařadit do skupiny čínských životabudičů, zaručující svými účinky dlouhověkost, neboli rostlin využívaných v asijské ale i evropské přírodní medicíně k posílení organismu a k celkovému zlepšení funkcí orgánů. Nejsou to nově objevené rostliny, ale již po staletí využívané rostliny, které zažívají v poslední době obrození. Toto obrození vzniká nejen věčnou touhou lidstva po dlouhověkosti, celosvětovým trendem zdravějšího životního stylu ale také zvýšením a růstem vlivu Číny a jiné asijské filozofie.

Základní  informace o Goji

Je to rostlina velmi bujně (i v našich podmínkách) rostoucí, částečně až plně mrazuvzdorná (uvádí se cca - 23°C). Habitem se jedná o keř dosahující výšky až k 3,5m  s  převisajícím charakterem větví, které vzniká díky vytváření dlouhých tenčích letorostů. Rostlina pochází, jak jsme se již v předchozím textu zmínili z oblasti Asie. Uvádí se oblast Číny Ning - Sia. Řadí se do čeledi Solanaceae - Lilkovité, tedy je příbuzná rajčat, brambor, lilku, tabáku aj.. Tomuto odpovídají i květy, které jsou hvězdicovité fialověbílé velmi podobné například lilku. Kvete v letním období od června až do srpna. Rostliny jsou oboupohlavné, neboli vytváří samčí i samičí květy a opylují je nejlépe včely. Rostliny do plodnosti přichází nejčastěji  2 až 3 rokem, o něco dříve u jedinců množených řízky nebo vyšlechtěných odrůd. Díky pozdějšímu dozrávání plodů se doporučuje vysazovat rostliny na slunné chráněné stanoviště. Na půdu je rostlina velmi nenáročná, nesnese pouze zamokřené půdy, dokonce snáší i lehké chudší zasolené půdy. Plody se sklízí postupnou probírkou (plantážně každý týden) po dobu přibližně jeden až dva měsíce. Zrání probíhá dle podmínek od července do října. Pouze plně vyzrále plody je možné používat k přímému konzumu, neboť pouze ty obsahují již zmiňované léčivé a zdraví prospěšné látky.

Největšími producenty plodů jsou Čína, Korea, Vietnam, Indie. V Evropě se GOJI zkoušejí také plantážně pěstovat, zatím pouze  pro účely výzkumu.

Listy jsou spíše kopinaté u jednotlivých odrůd se liší nejen tvarem,  ale i velikostí. Například námi nabízená odrůda Anny je typická svými kulatějšími širšími a většími listy.

Měli by jsme si uvědomit, že v teplejších polohách jsou rostliny  invazivní.

Nejčastější onemocnění a škůdci

Kustovnici čínskou trápí běžně se vyskytující choroby a škůdci. Je vhodné připomenout, že se Goji řadí do čeledi Lilkovitých, proto se u ní vyskytuje  také Plíseň bramborová. Co se týká škůdců, rostlina jimi nějak výrazně netrpí. Pouze  v suchém a teplém období se může na rostlině objevit sviluška. Dále se mohou vyskytnout při větším tlaku i různé druhy mšic.

Okrasné a krajinotvorné využití

V jiných  zemích v Evropě,  přesněji ve Velké Británii, ji vysazují jako potravu pro ptáky. Díky své nenáročnosti a rychlému růstu se využívají i pro volně rostoucí živé ploty a pro zpevnění svahů.

Pěstování:

Samotné pěstování Goji v našich podmínkách skýtá hned několik úskalí, kterým pokud se vyhneme, zaručíme si sklizeň vlastních plodů.

  • Sazenice vysazujeme na slunném chráněném místě z důvodů lepšího dozrávání plodů
  • Provádíme pravidelný řez - stejný typ řezu jako se provádí u keřového rybízu a angreštu
  • Důležité je také nepřehnojování dusíkatými hnojivy, aby rostlina zbytečně ještě více nepřirůstala, ale naopak dopřát rostlině dostatek K, P, Mg pro lepší násadu a dozrávání plodů
  • Velmi vhodné je odstraňování listů v okolí plodů, podobně jako se provádí u révy vinné, z důvodu lepšího přístupu slunečních paprsků.
  • Doporučuje se  při dozrávání chránit plody proti ptákům sítí
  • Také je velmi vhodné pořizovat si již vyšlechtěné odrůdy sazenice Goji vhodné pro dané podmínky a ne původní druh, který velmi často mívá problém s násadou plodů vlivem  bujnějšího růstu, nedokonalého opylování atd..

Řez sazenic GOJI

Jsou rozlišeny dva možné způsoby řezu. Výběr řezu záleží na našem účelu a využití sazenice. Nesmíme opomenout i vhodnost stanoviště, klimatických podmínek a naši zručnost v provedení řezu.

Zcela odstraňujeme 3 leté  a starší výhony v období rašení a ponecháváme pouze mladé výhony.

Habitus keře je pak velmi podobný keřovému angreštu.

U tohoto typu se doporučuje v období těsně před sklizní umístit pod keř tmavou folii nebo ještě lépe tmavou netkanou textilii pro zabránění znečištění plodů a pro lepší dozrávání.

Po úspěšném ujmutí rostliny, prvním kvetení a tvorbě plodů zjistíme, že úspěšné pěstování Goji není tak náročné, jak mnohé zdroje uvádí. Neváhejte a i vy se tedy s chutí pusťte do jejího pěstování

i