Upozorňujeme, že ve státní svátky ve středu 1.5. a 8.5.2024 bude prodejna zavřená.

Druhy hortenzií a jejich pěstování

Hortenzie - nostalgická záplava květů

Hortenzie patří mezi nejblíbenější druhy keřů, které zkrášlují parky a zahrady již od 19. století, kdy byly poprvé na našem území zasazeny. Původem jsou hortenzie z Asie a do Evropy je dovezli angličané v druhé polovině 18. století. Staly se součástí anglických krajinářských parků a tvoří základ asijských částí. Jedná se o středně velké až větší keře nejběžněji dorůstající do 2m výšky s velkými květy různého tvaru od ploše kulovitých po pravidelně kuželovité. Květenství se vytvářejí na konci mladých výhonů, různé, nejčastěji ovšem bílé nebo růžové barvy.

Nároky na stanoviště a péče během roku

Různé druhy hortenzií se v některých nárocích trochu liší, co ovšem mají všechny hortenzie společné, že preferují polostinné nebo stinné stanoviště, živnou půdu s dostatkem organické hmoty a pravidelnou vydatnější zálivkou. Pravidelné přihnojování během celé vegetace a vyšší mulč zajišťují hortenziím potřebnou vitalitu a úspěšnost pěstování. V závislosti na stanovišti a odrůdě doporučujeme v prvních letech přikrývat hortenzie v zimě větvičkami jehličnatého chvojí, které ochrání pupeny proti silnějším mrazům a holomrazům. 

Řez hortenzií

Řez hortenzií se provádí v jarním období v době rašení, kdy se po zimě odstraní odumřelá nejčastěji omrzlá část výhonů na nejbližší živý pupen a dále se odstraní krátké a tenké zahušťující výhonky. U starších jedinců provádíme zmlazovací řez, kdy zcela odstraníme nejstarší zdřevnatělé výhony a ponecháme mladší výhony. U hortenzií latnatých a dubolistých provádíme i tvarovací řez v podobě zakrácení ponechaných výhonů o polovinu jejich délky. Tento řez zajistí pravidelnější a estetičtější vzhled. U hortenzií stromečkových je řez radikální, zcela zmlazující, kdy se odstraní všechny výhony na 5 až 7cm výšky.

Jak docílit modré barvy květů u hortenzií velkolistých

Velmi žádaná je fialová až modrá barva květů, které dosáhneme přídavkem hliníku v podobě specialních hnojiv a nejlépe s nižším pH půdy. Přídavek hliníku dodáváme ve formě hnojení, speciálním hnojivem je nutné provádět jednu celou vegetační sezónu před požadovanou barvou květu a dále v přihnojování pokračovat až do odkvětu. Zálivku doporučujeme provádět děšťovou nebo odstátou vodou pro udržení nižšího pH půdy.  Některé kultivary jsou vyšlechtěny pro rychlejší a výraznější modré zbarvení. Bílé a tmavě červené kultivary si vždy ponechávají svou původní barvu a nelze je tedy změnit.

Choroby a škůdci hortenzií

Nejběžnějšími škůdci hortenzií jsou různé druhy mšicí, které rády napadají mladé listy a výhony, ale některé druhy napadají i dřevnaté výhony. Dalším zákeřným a méně viditelným škůdcem je sviluška, která napadá nejprve listy a později celou rostlinu hlavně během horkého a suchého období. Mezi nejčastější houbové choroby, které napadají listy jsou různé druhy listových skvrnitostí (septorioza, askomytická skvrnitost), padlí.  Celé výhony napadá houbová choroba jménem tracheomytické vadnutí, kdy nejprve vadnou listy a později odumírají a hnědnou celé výhony. Dalšími velmi významnými škůdci v době prorašování pupenů jsou slimáci, které ožírají celé mladé prorašené pupeny a základy listů. Chemickou ochranu provádíme ideálně v období přirůstání mladých výhonů a listů a následně během léta dle vývoje počasí.

Nejčastěji pěstované druhy hortenzií

  • Hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla) - vytváří vzpřímeně rozložitý tvar dorůstající nejběžněji do 1,5 m, vyžadující velké množství živin, lehce kyselou půdu a největší množství vláhy ze všech hortenzií. Typické pro tento druh jsou velké ploše kulovité až kulovité květy v různých odstínech růžové barvy. Často jsou využivané pro živé aranžmá.Vlastnost květů měnit barvu dle množství hliníku v půdě jejich oblíbenost ještě zvyšuje.
  • Hortenzie latnatá (Hydrangea paniculata) - vzpřímeně dobře zahušťující druh dorůstající nejčastěji do 2 m, vyznačující se kuželovitými, nejprve bílými nebo bílozelenými později při stárnutí růžovými až temně červenými květy, roste v jakékoliv zahradní, propustné půdě s pravidelným přídavkem hnojiva a během nakvétání i dostatkem vláhy.
  • Hortenzie stromečkovitá (Hydrangea arborescens) - vytváří rozložitě široce keřovitý tvar dorůstající do 1,5m, vytvářející až 25 cm velké, ploše kulovité květy bílé nebo světle růžové barvy, na stanoviště je nejméně náročná, snáší i plné slunce a jakékoliv propustné půdy.
  • Hortenzie dubolistá (Hydrangea quercifolia) - je asi nejbujnější druh hortenzie dorůstající i přes 2m v závislosti na kultivaru s typickými velkými, dub připomínajícími listy, které se na podzim zbarvují do výrazně vínově červené barvy. Tento druh vyžaduje nejlépe polostín, roste ovšem i v plném stínu. Má rada živnější, propustnou dostatečně vlhkou půdu. Během léta se objevují velké, bílé, skvostné květy kuželovitého tvaru.
i